Archetyp marki to nic innego jak jej charakter. Marki podobnie jak ludzie mają swoje osobowości, które mogą rozwijać i udoskonalać w zależności od potrzeb.
Zapewne nie raz zdarzyło Ci się spotkać osobę, do której od razu poczułeś sympatię. Na początku zwróciłeś uwagę na wygląd. To jak dana osoba jest ubrana, jakie wykonuje gesty. Spodobało Ci się co i jak mówi. Ta osoba miała „to coś”, czułeś, że nadajecie na tych samych falach.
Dokładnie tak samo jest z markami. Patrzymy na firmę, jej logotyp, stronę internetową, wizytówkę, media społecznościowe i już wiemy, czy to jest firma, od której chcemy coś kupić.
Musisz wykreować taki wizerunek swojej marki, aby Twój klient docelowy „z marszu” ją polubił.
Bardzo często marki mają charakter taki jak ich właściciel lub osoby zarządzające.
Jakie są rodzaje archetypów marki?
Wyróżniamy 12 archetypów marek: mędrzec, bohater, twórca, kochanek, władca, odkrywca, czarodziej, opiekun, niewinny, towarzysz, buntownik, błazen.
Wszystkie możemy podzielić na cztery bardziej zrozumiałe sekwencje.
- JA – CHAOS – sekwencja, do której przyporządkowujemy archetypy: bohatera, stwórcy, odkrywcy i buntownika.
- JA – PORZĄDEK – sekwencja, do której przyporządkowujemy archetypy: bohatera, czarodzieja, mędrca, władcy.
- INNI – CHAOS – sekwencja, do której przyporządkowujemy archetypy: buntownik, błazen, kochanek, opiekun.
- INNI – PORZĄDEK – sekwencja, do której przyporządkowujemy archetypy: opiekun, towarzysz, niewinny, władca.
Sprawdź jak widzisz swoją markę
Mędrzec. Wiedza to dla niego sprawa najważniejsza. W komunikacji liczą się dla niego tylko fakty i dane, a najważniejszą jego wartością jest zrozumienie. To ekspert w swojej branży dzieli się wiedzą, którą rozkłada na czynniki pierwsze. Podaje również gotowe rozwiązania, nie koniecznie muszą być one skomplikowane. Wszystko dokładnie tłumaczy swoim odbiorcom i zachęca ich do samodzielnej nauki. Potrafi dostrzegać wartości tam, gdzie inni zupełnie ich nie widzą. Pragnie zrozumieć świat i odkryć prawdę oraz podzielić się swoimi odkryciami z innymi.
Bohater – jest bardzo silny i odważny. Walczy z różnymi przeciwnościami losu. Zależy mu na ułatwieniu konsumentom ich życia poprzez zoptymalizowanie wszelkich możliwych procesów. Marzy o mistrzostwie, ciągle wykonuje kroki zbliżające go do triumfu. Ten archetyp jest zdeterminowany i zdyscyplinowany, potrafi walczyć o swoje, przy tym broniąc słabszych. Pomaga innym i chce ich dobra, przez co zyskuje uznanie. Pragnie pokazać swoją wartość przez siłę i odwagę.
Twórca – to kreatywny artysta. Lubi różnorodność oraz wszystko, co piękne i wyjątkowe. Jest zorientowany na sztukę i ceni sobie oryginalność. Dąży do innowacji i wyróżnienia siebie. Inspiruje odbiorców i pokazuje, że wyobraźnia może stać się rzeczywistością. Dobrze czuje się w towarzystwie chcących czegoś więcej. Pragnie ciągle tworzyć coś nowego i urzeczywistniać swoje pomysły. Przykładem marki stosującej archetyp twórcy jest LEGO. Marka ta pokazuje jak ważne jest rozwijanie dziecięcej kreatywności. Zaprasza wszystkich, zarówno dzieci, dorosłych do wspólnej zabawy przez naukę.
Kochanek – pragnie być pożądany. Ceni sobie piękno i miłość. Buduje wokół siebie intymność. Ważna jest dla niego atrakcyjność i zmysłowość. W komunikacji pokazuje uczucia i odwołuje się do zmysłów. Sprawia, że odbiorcy czują się wyjątkowo. Buduje z nimi głęboką więź.
Władca – prawdziwy szef i skuteczny lider. Najważniejsza dla niego jest pełna kontrola nad wszystkim i bezpieczeństwo tych, za których odpowiada. Cieszy się autorytetem i nie uznaje konkurencji. Pokazuje swoją klasę i konkretność w komunikatach. Jest odpowiedzialny i stabilny. Dużo analizuje, bardzo dba o Klienta i jego interesy. Skupia wokół siebie solidnych ludzi. Pragnie osiągnąć sukces i stworzyć społeczność, którą pociągnie za sobą i podobnie jak on będzie odnosić sukces
Odkrywca – jest indywidualistą, dla którego najważniejsza jest wolność. Szuka niezależności i wychodzi poza strefę swojego komfortu. Lubi otwarte przestrzenie i potrafi tworzyć takie przestrzenie dla innych. Swoim konsumentom daje wolność i ich inspiruje. Nie lubi nudy, chce doświadczać i jest żądny przygód. Pragnie czerpać z życia pełnymi garściami.
Czarodziej – wprowadza w życie wizję w magiczny sposób. Jest bardzo śmiały, wspierający i charyzmatyczny, czym porywa za sobą tłumy ludzi. Jedynym jego ograniczeniem jest wyobraźnia. Chadza nieprzetartymi ścieżkami i czaruje swoim sposobem komunikacji.
Opiekun – jego misją jest pomagać innym. Ma instynkt macierzyński lub ojcowski. Jest bardzo hojny, wrażliwy i współczujący. Chce być przy odbiorcach i pomagać im w rozwoju. Zawsze wspiera ludzi w potrzebie i robi to bezinteresownie. Buduje on z konsumentem głęboką więź opartą na silnym zaufaniu. Pragnie wspierać innych oraz dbać o ich bezpieczeństwo.
Niewinny – jest marzycielem i romantykiem. Stawia na prostotę w każdej dziedzinie życia. Bardzo ważne jest dla niego bezpieczeństwo. Jego charakter jest czysty jak łza, a on sam jest uczciwy. To tradycjonalista. Daje innym wiarę i nadzieję na coś lepszego. Zaraża optymizmem i pragnie szczęścia innych. Dostrzega wewnętrzne piękno, nawet kiedy jest ukryte głęboko. Pragnie uszczęśliwić innych i sprawić by świat był lepszy.
Buntownik – dla niego liczy się tylko wolność. Nie uznaje żadnych zasad i pragnie szaleństwa. Nie przywiązuje uwagi do relacji, a jego język jest często surowy. Wie co chce osiągnąć i uparcie do tego dąży. Oferuje konsumentom unikalność i potrafi zrobić z małej rzeczy sensację. Pragnie rewolucji, by zmienić świat i naprawić to, co zostało zepsute.
Towarzysz – to najlepszy przyjaciel. Nie lubi wyróżniać się z tłumu, chce być w grupie. Jest bardzo przyjazny, szybko nawiązuje relacje i zdobywa zaufanie odbiorców. Nic nie oczekuje, chciałby mieć tylko wokół siebie życzliwych i dobrych ludzi. Traktuje wszystkich tak samo, uważa, że każdy jest równy. Jest pokorny i nie wstydzi pokazywać się prawdziwego życia.
Błazen – jest duszą towarzystwa. Żyje chwilą i liczy się dla niego humor oraz dobra zabawa. Ma w sobie dziecięcą radość i duże pokłady optymizmu. Ma dar do poruszania poważnych tematów, w sposób humorystyczny i angażujący. Ze wszystkiego żartuje i lubi płatać figle. Pragnie wprawiać odbiorców w dobry nastrój i się dobrze bawić.
