Jeśli prowadzisz sklep internetowy, to powinieneś wiedzieć, że jednym z ważniejszych elementów, które wpływają na sprzedaż, są zdjęcia produktowe.
Ludzie kupują oczami, dlatego zdjęcie to element w Twoim sklepie, o który musisz zadbać. Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak opisywać zdjęcia, żeby dobrze pozycjonowały się w Google? Odpowiedzi znajdziesz w tym wpisie.

Zdjęcia w sklepie a zachowanie kupujących 

Im bardziej atrakcyjne zdjęcie i przydatne dla użytkownika, tym większa szansa, że klient kupi oferowany przez Ciebie produkt. Ważne, aby grafiki pokazywały oferowany produkt z wielu perspektyw, w różnych ujęciach i okolicznościach oraz zachęcały do dokonywania zakupów. Jeśli odpowiednio przygotujesz zdjęcia, zadbasz o ich jakość, zwiększasz prawdopodobieństwo zakupu. Brak zdjęć lub ich słaba jakość negatywnie wpływa na odbiór sklepu internetowego przez potencjalnego klienta.

Zdjęcia w sklepie a roboty Google

Google jeszcze nie potrafi odczytać to co znajduje się na zdjęciu, ale świetnie radzi sobie z tekstem, którym zdjęcie jest opisane. Dlatego najważniejszym wyznacznikiem dla Google jest to, jak nazywa się Twój plik graficzny. Jeśli zdjęcie nie zostało zoptymalizowane pod SEO, robot nie będzie w stanie rozpoznać jego zawartości. Taka grafika będzie miała niskie szanse na pojawienie się w Google Image, co uniemożliwi pozyskanie potencjalnych klientów z graficznych wyników wyszukiwania. 

Jak optymalizować zdjęcia pod SEO?

Odpowiednia nazwa pliku graficznego

Roboty Google odczytują nazwę pliku graficznego. Warto unikać automatycznie generowanych nazw plików, takich jak DCMI_237.JPG. Nazwa zdjęcia powinna być przyjazna zarówno dla użytkowników jak i robotów Google. Zdjęcie należy nazwać jeszcze przed wgraniem pliku na serwer (na komputerze, zmieniając nazwę zdjęcia).

Nazwa zdjęcia powinna:

  • zawierać słowa kluczowe
  • opisywać zawartość grafiki
  • być bez polskich znaków i znaków specjalnych
  • zawierać myślniki zamiast spacji

np. czerwone-kolczyki-wiszace-kwiatki

Wielkość pliku graficznego

Ważnym czynnikiem wpływającym na pozycję sklepu internetowego jest prędkość wczytywania się strony. Na to czy strona szybko się ładuje wpływa waga zdjęcia. Im większy rozmiar pliku tym czas wczytywania strony jest dłuższy. Dlatego należy znaleźć kompromis między jakością, a wielkością zdjęcia.

Dobrze jest, kiedy pojedyncza grafika nie przekracza 200KB. W celu zmniejszenia wagi zdjęcia warto skorzystać z bezpłatnego narzędzia do kompresji zdjęć tinyjpg.com.

Skala zdjęcia 

Zdjęcia w sklepie powinny być odpowiednio dopasowane do formatu strony. Najczęściej pliki produktowe mają rozmiar kwadratu 500×500 px. Zdjęcia w formie kwadratu są o tyle bezpiecznie, że dobrze wyświetlają się również w reklamach produktowych w Google Ads i Facebook Ads. Pamiętaj jednak, aby obiekt na zdjęciu nie był za bardzo wykadrowany. Jeśli „ramy” produktu będą „dotykać” ram zdjęcia, zapewne grafika będzie się źle wyświetlać w reklamach .

Alternatywna treść grafiki

W przypadku problemów z wczytaniem się grafiki, wyświetlany jest tekst alternatywny. To tzw. atrybut “alt”. To nic innego jak krótki opis zawartości grafiki (każdy CMS do zarządzania sklepem internetowym udostępnia tę opcję). Atrybut alt ma także wpływ na pozycjonowanie sklepu internetowego. Istotne jest, aby dodawać odpowiedni i unikalny opis do każdego dodawanego zdjęcia. Robot Google widzi atrybut alt w kodzie strony w następujący sposób: <img src=”/adres-grafiki/nazwa-pliku.jpg” alt=”opis alternatywny” title=”tytuł dodanej grafiki”>

Zdjęcia w sklepie internetowym odgrywają kluczową rolę w sprzedaży. Zdjęcia produktów dopasowane do zawartości przyciągają uwagę klientów, wyróżnią sklep spośród konkurencji, a odpowiednio zoptymalizowane grafiki sprawią, że roboty Google będą w stanie zrozumieć zawartość wgranych zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *