Linkowanie fraz kluczowych w tekstach blogowych (i nie tylko) to znana praktyka specjalistów SEO. Linkowanie wewnętrzne poprzez twz. anchor tekst zapewnia użytkownikom lepsze zrozumienie treści i łatwe przejście do rozwinięcia danego tematu. Z kolei roboty wyszukiwarki szukają anchor tekstów i na ich podstawie oceniają strony internetowe.

Co to jest anchor tekst?

Zapewne nie raz spotkałeś się z linkowaniem wewnętrznych na różnych stronach internetowych.

Mogłeś widzieć link w surowej postaci https://futuram.pl/marketing lub tak zwany anchor tekst (kotwica w tekście), czyli np. sprawdź moją ofertę działań marketingowych.

Dlaczego anchor tekst jest taki ważny?

Tutaj liczy się trafność. Jeśli treść, do której odwoła się anchor nie jest związana z danym tematem, możesz stracić odwiedzających witrynę. Ludzie nie znajdą tego czego szukają, a linki wewnętrzne zaprowadzą ich w nieodpowiednie miejsca i po prostu uciekną z Twojej strony internetowej. Na przykład frazę „sprawdź moją ofertę działań marketingowych” podlinkujesz, ale po kliknięciu przeniesiesz użytkownika do bloga, a nie do oferty. Człowiek się zezłości, bo nie znajdzie tego czego szuka. Podobnie działa robot wyszukiwarki. Zepchnie Twój wpis w wyszukiwaniach, ponieważ treści podlinkowane są źle powiązane i nie dają wartości dla użytkownika. 

Rozważne użycie anchor tekstu zwiększy zaufanie czytelników do Twojej marki, a także do treści, które publikujesz w swojej witrynie. Dodatkowo Twoja praca przełoży się na SEO, ponieważ roboty otrzymają właściwe sygnały i szybciej zindeksują treści i będą je polecać w wyszukiwarce.

Jak utworzyć anchor tekst?


Podstawowe hiperłącze składa się z trzech części — znaczników elementów zakotwiczeniaatrybutu href=” noopener” target=”_blank”  i tekstu zakotwiczenia. Aby umieścić w treści hiperłącze z etykietą łącza, zacznij od otwierającego tagu kotwicy: <a>.

Następnie wprowadź docelowy adres URL z atrybutem rel=” noopener” target=”_blank” href ( rel=” noopener” target=”_blank” href=”” ), umieszczając go wewnątrz otwierającego elementu kotwicy. Następnie wstaw docelową stronę internetową w cudzysłów.

Wreszcie tekst zakotwiczenia znajduje się między otwierającym i zamykającym znacznikiem zakotwiczenia.

W zależności od treści, do której prowadzisz łącze, możesz chcieć, aby otworzyła się ona w nowym oknie. Ta opcja jest zwykle zarezerwowana, gdy chcesz utworzyć link do przydatnego zasobu znajdującego się w innej domenie, ale nadal zachować uwagę czytelników. Aby to zrobić, po prostu dodaj atrybut docelowy  i ustaw go na „_blank” :

<a rel=” noopener” target=”_blank” href=”https://www.futuram.pl” target=”_blank”>Twój tekst kotwicy jest tutaj</a>

Obrazy mogą również pełnić funkcję kotwic. Pamiętaj, że składnia kodu HTML jest nieco inna. Zamiast dodawać źródło obrazu wewnątrz otwierającego znacznika kotwicy, dodaj znacznik <img>  pomiędzy otwierającym i zamykającym znacznikiem kotwicy. Wszystko, co musisz zrobić, to dodać atrybut src=””  i wkleić źródłowy adres URL obrazu w cudzysłowie.

Być może zauważyłeś drugi atrybut alt . Osoby niedowidzące, które korzystają z czytników ekranu i robotów indeksujących, potrzebują informacji tekstowych, aby zrozumieć, co jest wyświetlane na obrazie. Dobrą praktyką jest więc opisywanie obrazów poprzez wypełnienie atrybutu alt.

Jeśli Twoja platforma postawiona jest na Wodrpesie, shoperze lub innym przyjaznym CMSie dodawanie anchor tekstów jest nieco łatwiejsze. Wystarczy, że:

  1. zaznaczysz tekst, który chcesz podlinkować
  2. Klikniesz ikonkę łącza
  3. Wkleisz odpowiedni link
  4. Zapiszesz zmiany

Dokładne dopasowanie

Jak sama nazwa wskazuje, tekst kotwicy w dopasowaniu ścisłym to określone słowo kluczowe, dla którego strona docelowa ma się wyświetlać. Załóżmy, że prowadzisz sklep z odzieżą dziecięcą i zależy Ci, abyś lepiej pozycjonował się na frazę „ubrania dziecięce”.

Jednym ze sposobów podejścia do tego jest umieszczenie linku w odpowiedniej domenie do Twojej strony z ubraniami dziecięcymi za pomocą słowa kluczowego o tej samej nazwie. Ale używaj ich oszczędnie. W przeciwnym razie możesz wyłączyć filtr spamu Google i zostać ukarany za spamerskie zachowanie.

Dopasowanie częściowe

Podobnie, tytuł linku w dopasowaniu do wyrażenia składa się z konkretnej frazy, dla której chcesz, aby wyświetlała się Twoja strona internetowa. Wracając do przykładu ubrań dziecięcych. Jedni będą szukać frazy „ubrania dziecięce”, ale ktoś inny wpisze w wyszukiwarkę „modne ubranka dla dziecka”. Warto linkować inne odmiany słów kluczowych. Jednak w dalszym ciągu trzymaj się powyższej zasady. Nie przesadzaj, bo Google tego nie lubi.

Dopasowanie do marki

Nazwy stron internetowych i brandowe teksty kotwicy są dość powszechne. Na przykład mogę użyć Futuram jako etykiety linku, jeśli chcę odnieść się do strony głównej moje bloga. Widzisz co zrobiłam?

Dopasowanie rodzajowe

Są one zwykle używane do reklam i przycisków CTA. Dopasowanie rodzajowe dotyczy wyrażenia takiego jak „Kliknij tutaj”, „Sprawdź więcej”, „Kup teraz”

Nagi adres URL

Zrobiłam to już na początku artykułu. Tekst linku https://futuram.pl/blog, który używa adresu URL jako kotwicy, nazywa się tekstem kotwicy samego adresu URL.

Kotwica obrazu/Brak tekstu

Jak to się mówi, czasami obraz wart jest tysiąca słów. Na szczęście może służyć również jako kotwica. Nie zapomnij dołączyć tekstu opisowego do obrazu, ponieważ wyszukiwarki używają go, aby zrozumieć, o czym jest obraz.

Jak zoptymalizować anchor teksty

Samo zapoznanie się z różnymi rodzajami tekstu kotwicy nie zagwarantuje Ci wyższych rankingów SERP. Oto kilka sprawdzonych metod optymalizacji tekstu zakotwiczenia na początek.

1. Wyraźnie zaznacz, że tekst kotwicy jest rozpoznawalny

Wiele platform oferuje różne dostosowania stron internetowych. Niektóre z nich łączą kotwicę z otaczającym tekstem. Upewnij się, że użytkownicy wiedzą, że kotwica jest wyraźnie oznaczona i można ją kliknąć.

2. Nie wprowadzaj czytelników w błąd

Zawsze dotrzymuj obietnicy, umieszczając linki do innych stron internetowych i dostarczaj treści, o których mówisz.

3. Zachowaj naturalny bieg pisania

Wiele osób próbuje podejść do tworzenia treści strategicznie i koncentruje się na ścisłym dopasowaniu fraz. Gubi się wtedy język naturalny, a to ogromny błąd.

4. Utrzymuj trafność swoich linków

Jeśli dostarczasz treści, które są ponadczasowe, pamiętaj, aby regularnie aktualizować linki.

5. Zawsze uwzględniaj zamiar wyszukiwania

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę intencję wyszukiwania czytelnika i upewnić się, że linki pasują do kontekstu treści. Jeżeli Twój tekst mówi o ubraniach dziecięcych, to właśnie „ubrania dziecięce” są najważniejszym słowem kluczowym i to na tej frazie powinieneś się skupić.

6. Unikaj upychania słów kluczowych

Nie trzeba dodawać, że upychanie słów kluczowych nie jest dobra pod kątem Google. Aktualizacja Google Pingiwn, karze nadmiernie zoptymalizowane teksty zakotwiczeń i hiperłącza niskiej jakości.

7. Zdywersyfikuj swój profil tekstu kotwicy

Naturalny profil linków ma różnorodność. Nadmierna manipulacja etykietą linku spowoduje ukaranie Twojej strony internetowej. Mówiąc prościej. Nie kombinuj. Wszystko powinno być naturalne. Wiem, że na początku linkowanie wewnętrzne to „czarna magia”, ale z czasem wchodzi w krew.

8. Tekst linku powinien być zwięzły

Chociaż Google sprawdza zarówno kotwicę, jak i otaczający ją tekst, nie zakotwiczaj dużych fragmentów tekstu.

9. Wyczyść adresy URL podczas korzystania z nagich kotwic

Nikt nie lubi długich, krętych ciągów adresów URL. Mów krótko i zwięźle.

10. Utrzymuj spis swoich linków i kotwic

Posiadanie biblioteki wszystkich linków i etykiet pomaga nie tylko podczas procesu optymalizacji, ale także podczas przeprowadzania audytów witryn.

11. Hierarchia wartości

Roboty Google w pierwszej kolejności sprawdzają nagłówek H1, który zazwyczaj jest tytułem wpisu. Następnie nagłówki H2. Warto, aby już w nagłówku znalazł się anchor tekst. Później czas na treść. Przy czym nie linkuj na siłę każdego słowa kluczowego. Jeśli zrobisz linkowanie w nagłówku, wystarczy jak raz prowadzisz linkowanie w treści.

12. Ile anchor tekstu w treści?

Optymalnie dla tekstu na 2500 znaków jest zastosowanie od 3-5 linków wewnętrznych.

Co teraz? Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie strategii optymalizacji, która ma sens zarówno dla Twoich klientów, jak i dla Twojej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *